Register To Vote

Register Here

Mail In Ballot

Request Here
Greater Cincinnati Area UAW-CAP Council Endorsements
Cincinnati Mayor
John Cranley
Cincinnati City Council
Derek Bauman Brian Garry Lesley Jones
Greg Landsman David Mann Ozzie Davis
Tamaya Dennard Michele Dillingham P G Sittenfeld
Anderson Township Trustee (Hamilton County)
Marek Tyszkiewicz
West Chester Township Trustee (Butler County)
Lee Wong
Joan Powell
David Corfman
Union Township Trustee (Warren County)
David Smith
Williamsburg Township Trustee (Clermont County)
Gary Jordan
Judge of Hamilton County Municipal Court
District 1 Fanon A. Rucker
District 2 Alan C. Triggs
District 3 William L. Mallory
District 4 Darlene Rogers
District 7 – full term Julia A. Collie

 

2017 Toledo Area UAW CAP Council Endorsements
Toledo City Mayor
Paula Hicks Hudson
Toledo City Council at large
Dr. Cecelia Adams Harvey Savage Jr
Larry Sykes Nick Komives
Gary Johnson Sam Melden
Toledo Municipal Court Judge
Joe Howe
Dale Emch
Maumee Municipal Court Judge
Gary Byers
Oregon Municipal Court Judge
Clint Wasserman
Lou Kovacs
Sylvania Municipal Court Judge
Chris McGowan
Toledo Public Schools Board Of Education
Polly Taylor Gerken
Chris Varwig
Bob Vasquez
Washington Local School Board Of Education
Cindy Perry
Irshad Bannister
Lucas County Educational Service Center
Joan Kuchcinski
Issue 9 TPS
YES

 

Defiance Area UAW-CAP Council Endorsements
Defiance
City Council President
Dave McMasters
City Council At Large
Joe Eureste
Jill Krutsch
John Hancock
City Council 3rd Ward Councilman
David Plant
City School Board
Cathy Davis
Putnam County
Monroe Township Trustee
Charlie Zimmerman

 

UAW Northeast Ohio Cap Council Endorsed Candidates
Cuyahoga County
Bedford Municipal Court Judge Brian J. Melling
Berea Municipal Court Judge Mark Comstock
Brook Park Mayor Michael D. Gammella
Brooklyn Council-at-Large Meg Ryan Shockey
Kevin Tanski
East Cleveland Mayor Una H.R. Keenon
East Cleveland Council-at-Large Kelvin L. Earby
Nathaniel Martin
East Cleveland Council Ward 3 Ernest Smith
Euclid President of Council Charlene Mancuso
Euclid Council Ward 2 Richard Tolton
Euclid Council Ward 4 Kristian Jarosz
Euclid Council Ward 8 Laura J. Gorshe
Cleveland Mayor Frank G. Jackson
Cleveland Council Ward 1 Terrell H. Pruitt
Cleveland Council Ward 2 Geoff Fitch
Cleveland Council Ward 3 Kerry McCormack
Cleveland Council Ward 4 Kenneth L. Johnson, Sr.
Cleveland Council Ward 5 Phyllis E. Cleveland
Cleveland Council Ward 6 Blaine A. Griffin
Cleveland Council Ward 7 T.J. Dow
Cleveland Council Ward 8 Michael D. Polensek
Cleveland Council Ward 9 Kevin Conwell
Cleveland Council Ward 10 Anthony T. Hairston
Cleveland Council Ward 11 Dona Brady
Cleveland Council Ward 12 Anthony Brancatelli
Cleveland Council Ward 13 Kevin Kelley
Cleveland Council Ward 14 Jasmin Santana
Cleveland Council Ward 15 Matt Zone
Cleveland Council Ward 16 Brian Kazy
Cleveland Council Ward 17 Martin J. Keane
Cleveland Municipal Court Judge Joseph J. Zone
Jazmin Torres-Lugo
Pinkey S. Carr
Lynn McLaughlin-Murray
Michael L. Nelson, Sr.
Ann Clare Oakar
Earle B. Turner Michelle
Denise Earley
Cleveland Heights Member of Council T. Nadas
Cheryl L. Stephens
Mike Ungar
Melissa Yasinow
Cleveland Heights Municipal Court Judge James Costello
Cleveland Heights Member-Board of Education Dan Heintz
Euclid Municipal Court Judge Patrick J. Gallagher
Highland Heights Council-at-Large Chuck Brunello, Jr.
Lakewood Council-at-Large Tristan Rader
Lyndhurst Municipal Court Judge Mary Kaye Bozza
Maple Heights President of Council Neomia Mitchell
Mayfield Village Council-at-Large Stephen Jerome
Mayfield Village Council Ward 2 Lillian M. Mills
Middleburg Heights Council Ward 1 Bill Meany
North Olmsted Council Ward 2 Daniel H. Rahm
Olmsted Falls Mayor James Patrick Graven
Parma President of Council Sean Patrick Brennan
Parma Council Ward 6 Larry Napoli
Parma Council Ward 7 Brian Brochetti
Parma Member-Board of Education Amanda M. Karpus
John Schweitzer
Steven Vaughn
Parma Heights Mayor Michael P. Byrne
Parma Heights Council Ward 2 Annette Danczak
Rocky River Council-at-Large Rob McRae
Rocky River Council Ward 3 Michael P. O’Donnell
Rocky River Municipal Court Judge Donna Congeni Fitzsimmons
Rocky River Member-Board of Education Jon M. Fancher
Kathy Goepfert
Shaker Heights Member of Council Sarah Megenhardt
Solon Mayor Edward H. Kraus
South Euclid Municipal Court Judge Gayle Byers
Strongsville Council-at-Large Joseph C. DeMio
University Heights Mayor Michael Dylan Brennan
Medina County
Medina Municipal Court Judge Bob Campbell
Brunswick City Council-at-Large Joseph P. Delsanter
Brian K. Ousley
Brunswick Hills Township Trustee Michael Esber
Christina Kusnerak
Wadsworth Council Ward 2 Summer Costanzo
Wadsworth Council Ward 3 Lee R. Potts
Lake County
Painesville Trustee Ann M. Radcliffe
Willoughby Municipal Judge Laura A. DePledge